Bericht
door klunder » 10 mar 2023, 07:23
Er zijn in Wijhe ook deze akten die ik nog niet voorbij heb zien komen (of misschien heb ik het over het hoofd gezien), die duidelijkheid verschaffen.
Rechterlijk Archief Wijhe - deel 24
f152v - Actum Wijhe, 25 feb 1789
Verschenen is Eva Bruins, weduwe van Albartus Hazelhorst, wonende te Zwolle, hierbij geassisteerd door Harmannus Bruins als haar momber. De comparante verklaart krachtens de gedane verkoop en de daarvoor voldane koopsom, te cederen, te transporteren en over te dragen aan Hendrikes Boerman en diens huisvrouw een hoek hofland, liggende hier onder het dorp achter het woonhuis van de koper, zijnde het voorste einde van de weg af, voor zover dit met palen is afgebakend, het achterste einde behoort tot aan de sloot aan Gerrit Jan Huinink; dit zoals dit hoekje hofland gebruikt werd door en het eigendom was van wijlen de moeije [tante] van de comparante, Zwaantjen Bruins, weduwe van wijlen Jan Hendrik Simons, die dit verkregen heeft uit de nalatenschap van wijlen haar zuster Evertjen Bruins, in leven de vrouw van Jan Hammik. De overdracht is met de lusten en lasten, rechten en gerechtigheden, die tot dit perceel behoren, en zoals dit het bezit was van de wijlen de moeije van de comparante, en verder nog met de voorwaarden, dat de koper hierin moet graven een gat, waar het water uit de Steege in loopt, dit opdat G.J. Huinink daarvan geen overlast zal hebben, en dat hij een paar voeten van de heg aan de zuidzijde van de hof zal moeten blijven, zoals aan die kant het eigendom is van G.J. Huinink; verder zullen de ongelden, liggende op de gehele hof van de weg uit de Steege tot aan de sloot, beide door Huinink en door de aankoper, elk voor de halfscheid, moeten worden gedragen en betaald.
f154 - Actum Wijhe, 28 feb 1789
Verschenen zijn Harmannus Bruins, alsmede zijn 2 zusters Eva Bruins, weduwe van Alb. Hazelhorst, en Harmina Bruins, fratre tutore. Zij verklaren, als erfgenamen van wijlen hun moeije Zwaantjen Bruins, weduwe van Jan Hendriks Simons, tesamen en ieder in het bijzonder, krachtens de gedane verkoop en de daarvoor ontvangen koopsom te cederen, te transporteren en over te dragen aan Gerrit Jan Huinink de halfscheid van een huis en where, met de hof daarbij behorende, staande en gelegen in het dorp Wijhe oostwaarts aan de Lange Straate en aan het einde daarvan naast de where van Claas Wildeboer, dit zoals thans bewoond wordt door Jan Boonen; de overdracht is met alle lusten en lasten, rechten en gerechtigheden, die tot dit perceel behoren, dit zoals dit perceel het bezit was van voornoemde wijlen Zwaantjen Bruins en door haar is nagelaten, en voor de halfscheid op hun comparanten is vervallen.