Jan er is een heel interessant gegeven te vinden op het internet, zoals jij is er dus ook iemand anders al bezig geweest met deze Geert Hendriks Swier
Quote: 452 Geert Hendrickx ZWIER (Swier), gedoopt (Ger.) op 19-10-1684 te Paaslo, Oldemarkt, met daarbij de wat overbodig lijkende opmerking "Nederland". Deze doopdatum slechts optioneel. Achternaam werd er niet bij vermeld. In mijn vorige update plaatste ik de situatie rond Geert en zijn kinderen (twee geboren vóór het eerste huwelijk met Anneghjen, twee geboren uit verschillende moeders, maar TIJDENS zijn huwelijk mèt Hillegien) in de categorie "soep". Dat kon immers niet kloppen? Niet met een voorvader van mij! Toch? Maar het doopregister geeft wèl degelijk een GEERT SWIER als vader aan . . . . en een andere Geert Zwier vond ik niet . . .
Die doopregisters, samen met de volkstelling van 1748, geven het volgende beeld. Tussen 1714 en 1721 geen kinderen te vinden tijdens zijn huwelijk met Anneghjen Ernst. Misschien woonde hij tijdelijk elders en werd 'zoon' Swier daar geboren.
In de periode tussen 1732 en 1737 worden er uit zijn huwelijk met Hillegien Hendriks geen kinderen geboren. Wel krijgt hij in die tijd waarschijnlijk één buitenechtelijk zoon - ALBERT, in 1735 - bij een andere vrouw (Jacobjen ALBERTS). Dat weten we vrijwel zeker omdat hij die ook keurig aangeeft bij de volkstelling van 1748, gebroederlijk tussen de andere (half)broers en zussen.
De situatie rond het tweede mogelijke buitenkind - JAN in 1736, samen met Hendrikje JANS - krijg ik niet waterdicht. Wel staat GEERT SWIER als vader vermeld. Bij de volkstelling wordt er alleen een meisje JANTIEN aangegeven. Kan zijn dat zoon JAN al gestorven was voor 1748, of wellicht de deur al uit.
Of hij een zoon van 'onze' Geert was is niet zeker, maar gezien het eerdere uitstapje (?) van vaders lijkt het niet onmogelijk. Hoe het ook zij, vanaf 1737 werkt Geert met zijn eigen Hillegien weer rustig verder aan uitbreiding van zijn wettige kinderschaar.
Nakomelingen uit zijn eerste huwelijk geeft Geert niet aan bij die volkstelling van 1748; ook hier kan overlijden of vertrek de oorzaak zijn. Zo staat zoon Swier wel als knecht bij boer Luitje Jans genoteerd.
In het "Register van Alle huisgezinnen en Persoonen Welke bij de Gedane Opschrijfinge Van den 8 en 9 Aug 1748 bevonden zijn Tot Paaslo" staat het als volgt:
Als "Kinderen boven d'tien Jaaren" staan te boek: Jantien (geb. 1732) en Hendrik (de tweede, geb. 1731).
Als "Kinderen onder d'tien Jaar" tref je ALBERT (geb. 1735*), Hendrik (de tweede, geb. 1740), Margjen (geb. 1744) en 'Luicas' (geb. 1746) aan.
[*) note bij ALBERT: zwak punt hem aan te merken als zoon van Geert is dat hier de leeftijd van Albert niet klopt. Die was toen boven de 10 jaar. Sterk argument hem toch deze status te geven:
a) bij zijn doop werd een Geert Swier als vader vermeld
b) deze geeft hem aan bij de volkstelling.]
c) zijn waarschijnlijke halfbroer Hendric vernoemt een kind naar hem
Terug naar de harde 'feiten' aangaande Geert Hendrickx Swier, zoon van Hendrick Geerts (zie 2904).
Gehuwd voor de kerk (1) op 29-jarige leeftijd op 23-07-1714 te Steenwijkerwold. Huwelijksdatum eerste huwelijk van Geert verkregen via het CBS (daar in 2007 vermeld door H.J. Krist). Echtgenote is Anneghjen Ernstd. BOUSSLOUT (Annigje Arens/Emst, Annigjen Erents), 23 jaar oud, gedoopt (Ger.) op 01-02-1691 te Paasloo (getuige(n): Jesijne Warners), overleden 1728<>1730. Bij drie van hun kinderen heb ik vermeld dat zij voor 1749 overleden zouden zijn. Hij geeft ze niet op bij de volkstelling van dat jaar. Het kan echter ook zijn dat ze toen al op eigen benen stonden en daarom niet meer tot de huishouding van hun vader behoorden.
Ondertrouwd (2) op 23-09-1730 te Oldemarkt, gehuwd voor de kerk op 46-jarige leeftijd op 22-10-1730 te Oldemarkt (N.G.), "Getrouwt den 22 8ber". Echtgenote is Hillegien Hendriks (Hille, Hilligje), 27 jaar oud (zie 1453). Bij ondertrouw werd Geert niet als ZWIER vermeld. Het echtpaar kreeg o.a. twee 'Hendrikken', wellicht één keer naar zijn- en één keer naar haar vader vernoemd.
Samenwonend (3) 1732<>1735 met Jacobjen Alberts.
Samenwonend (4) 1735<>1736 te Oldemarkt met Hendrikje Jans.
Uit het eerste huwelijk:
1. Ernst Geerts, gedoopt (Ger.) op 24-06-1714 te Oldemarkt (getuige(n): Albertjen). Mogelijke zoon, kort voor het eerste huwelijk van de vader - bij die gelegenheid alleen als Geert vermeld - geboren. Overleden voor 1727.
2. Elisabeth Geerts, gedoopt (Ger.) op 24-06-1714 te Oldemarkt (getuige(n): Jannetje). Mogelijke dochter, kort voor het eerste huwelijk van de vader - bij de gelegenheid alleen als Geert vermeld - geboren. Overleden voor 1749.
3. Arent Geerts, gedoopt (Ger.) op 23-01-1721 te Oldemarkt (getuige(n): Jantien Arens). Mogelijke zoon. Vader werd alleen als 'Geert' vermeld. Vermeld vanwege vernoeming en tijdsspanne. Lijkt jaartal 1729 te staan, moet 1721 zijn: "Ao 1721 Jannuarij 23 een kint gedoopt en genaamt arent de Vader geert de dooppeet Jantien Arens". Overleden voor 1749.
4. Swier Geerts SWIER (Sweer Geerst), 'knegt' bij Luitje Jans in 1748, gedoopt (Ger.) op 11-02-1727 te Oldemarkt, 'Logische' maar niet zekere zoon. Doopdatum aangereikt gekregen, echter zelf niet terug kunnen vinden bij betreffende gegevens Oldemarkt. In 1763 krijgt hij een dochter HILTJE. Zou vernoeming naar tweede vrouw van zijn vader kunnen zijn. Zwier Geerts staat bij de volkstelling van 1748 aangegevens als 'knegt' bij Luitje Jans.
Ondertrouwd (1) op 25-12-1762 te Grootebroek, "Van Swier Gerritsz. J.gesel zullende Trouwen met Teetien Joukes Jd. beijde tot Lutjebroek, ontfangen nihil". Gehuwd voor de kerk op 35-jarige leeftijd op 26-12-1762 te Lutjebroek (Ger.). Op 25 december 1762 "Hebben Swier Gerritsz. Jonkman wonende te Grootebroek met Teetje Joukes Jongedogter wonende te Lutjebroek Hunne Huwelijks geboden Laten aantekenen Om Op Zondagh den 26 decemb: hare .. Huwelijkse Proclamatie te Ontfangen". Echtgenote is Teetje Joukes, geboren voor 1744 te Warnsum, "Teetje Joukes 16 september 1760 in Lutjebroek aangekomen met attest van Warnsum in Friesland; 2 mei 1763 met attest naar Grootebroek" (Warnsum één keer tegengekomen, maar dan vermeld als 'in Groningen'. Mogelijk staat er Warncum. In Workum niet gevonden). Begraven op 07-03-1764 te Grootebroek. In de Middelkap van de kerk van Grootebroek werd op nr. 21 "Teetjen Huijsv: van Zwier Geerts begraven den 7e Maart 1764 f 3,-.-, Item over luijden f 1,-.-". Verder staat bij de "Ontfang der Legerstee voor den Jare 1764" vermeld: "ontfangen van Jan Zwier voor inzetten 't lijk Teetje f 2,-.-". Woonden ook in Enkhuizen.
Ondertrouwd (2) op 12-12-1767 te Oldemarkt. Huwelijksaankondiging te Enkhuizen op 19 december 1767: "Sweer Geerst, Wed. van de Oude Markt en Lijsbet Albers J.D. van de Oude Markt, Kerk; Op betoog ingeschrreven". Gehuwd voor de kerk op 40-jarige leeftijd op 03-01-1768 te Oldemarkt (Ger.) met Lijsbet Alberts.
5. Eernst Geerts, gedoopt (Ger.) op 12-02-1727 te Oldemarkt (getuige(n): Margien), overleden voor 1749.
Uit het tweede huwelijk:
6. Hendric Geertsz. (Swier), geboren te Paasloo (zie 726).
7. Jantjen Geerts, geboren te Paasloo, gedoopt (N.G.) op 21-12-1732 te Oldemarkt (getuige(n): Jantjen Hendriks).
8. Jan Geerts, geboren te Paasloo, gedoopt (N.G.) op 04-08-1737 te Oldemarkt, overleden voor 1749.
9. Hendrik Geertsz. Geboren te Paasloo, gedoopt (N.G.) op 18-01-1740 te Oldemarkt.
Gehuwd voor de kerk op 22-jarige leeftijd op 25-12-1762 te Grootebroek (Ger.) met Dieuwertje WOUTERS.
10. Margje Geertsd. Gedoopt (N.G.) op 09-08-1744 te Oldemarkt.
11. Lucas Geerts, geboren te Paasloo, gedoopt (N.G.) op 09-10-1746 te Oldemarkt.
12. Geert Geertsz. Gedoopt (N.G.) op 11-04-1751 te Oldemarkt.
Uit de derde relatie:
13. Albert Geerts SWIER, gedoopt (Ger.) op 31-03-1735 te Oldemarkt, geboren uit een buitenechtelijke relatie van de vader.
Uit de vierde relatie:
14. Jan Geerts SWIER, gedoopt (Ger.) op 24-07-1736 te Oldemarkt. Mogelijke zoon, geboren uit een (tweede) buitenechtelijke relatie van de vader. Overleden voor 1749.
1453 Hillegien Hendriks (Hille, Hilligje), gedoopt (Ger.) op 16-09-1703 te Zuidveen (Steenwijk). MOGELIJK ouderpaar en doopdatum genoteerd. "Hillegjen Hendriks" staat in het jaar 1730 genoteerd in het lidmatenboek van de Gereformeerde kerk van Oldemarkt, net als op de 30ste maart 1773. Dochter van Hendrik DENEKAMP (zie 2906) en Marrigje Jans (zie 2907). Bij ondertrouw werd Geert niet als ZWIER vermeld. Het echtpaar kreeg o.a. twee 'Hendrikken', wellicht één keer naar zijn- en één keer naar haar vader vernoemd.
Bron:
http://www.genpage.nl/dekoe/dekoe1/Niel ... frame3.htm
[ 03. Mei 2011, 20:59: Bericht gewijzigd door: tukkergirl ]