Pagina 1 van 4

Hendrik Kluvers, mulder te Wijhe (overl. 1821)

Geplaatst: 07 jun 2012, 22:28
door J. Krooshoop
Wie kan me helpen aan geboortedatum en ?plaats, alsmede ouders van Hendrik Kluvers (Cluvers), molenaar te Wijhe?

Wat ik over zijn gezin weet heb ik hieronder weergegeven:


Hendrik Kluvers (Cluvers), geb. ca. 1756, lidm. Wijhe pasen 1780, molenaar, overl. ald. 13.10.1821 (40, fs-image 225)
Tr. Wijhe NG 23.5.1790
Gerharda Christiena Dwars, ged. Wijhe 30.10.1768, lidm. ald. pasen 1785, overl. Deventer 1.2.1853 (33), dv Willem Arnoldus Dwars en Johanna Gerrits [Bishorst] (tr. Wijhe 29.11.1767)

Uit dit huwelijk geb./ged. te Wijhe (aan de Langestraat):
1. Willem Carel, ged. 20.2.1791; hij tr. Zwolle 29.12.1814 (114) Rensje ter Wee (Terwee)
2. Willem Arnoldus, geb. 15.9.1792; hij tr. ald. 16.5.1812 (14) Warmelta van den Nulft
3. Jan Cornelis, geb. 3.12.1794, overl. [Zaandam 23.6.1843 (236)]
4. Jacob, geb. 30.12.1796; hij tr. Groningen 27.11.1830 (240) Gesijna Oltkamp
5. Berend, geb. 24.2.1799; hij tr. ald. 23.10.1834 (16) Willemina van Ooij
6. Johanna, geb. 23.1.1801; zij tr. Zutphen 24.5.1822 (20) Bernardus Hoetink
7. Derk, geb. 16.3.1803; hij tr. Heerde 4.6.1830 (15) Gerrigjen Gelderman
8. Hendrik, geb. 28.2.1805, begr. ald. 25.11.1805
9. Gerhardus, geb. 2.4.1808; hij tr. (1) Hellendoorn 16.8.1843 (14) Wilhelmina Anthonia Ninaber; hij tr. (2) ald. 25.11.1857 (31) Leonarda Wilhelmina Anna Ninaber
10. Hendrik, geb. 8.12.1809

Misschien is de oudste zoon vernoemd naar Anne Willem Carel, graaf van Heiden Hompesch (1755-1807), die kort na zijn huwelijk in augustus 1788 de havezate De Gelder te Wijhe huurde van Frederik Gijsbert van Dedem, en waar het jaar daarop zijn enige dochter werd geboren.

Bij de VT 1795 woonde de mulder Hendrik Kluvers (Cluvers) als hoofd van een huishouding van 7 personen in het dorp Wijhe.

Het enige wat ik kan vinden

Geplaatst: 08 jun 2012, 00:14
door ria van bessen
Het enige wat ik kan vinden in Wijhe is dat Hendrik Kluver wettig voogd is over de kinderen van H.J. Terbeek.

Willemina Terbeek, weduwe van Elias Bombaars, zuster van de overleden H.J. Terbeek, en diens meerderjarige neef Jan Kramer, beiden wonende te Haarlem.

Datum 25 jan 1797

Ik heb geen voogdijakte gevonden in Wijhe.

Misschien kun je er iets mee?

Bij de lidmaten van kerk NG

Geplaatst: 08 jun 2012, 17:28
door ambruins
Bij de lidmaten van kerk NG van Wijhe ben ik 1825 Gerhardus Kluver tegen gekomen. Daarvoor en daar achter t/m 1836 heb ik geen Hendrik (geb 1809) gevonden . Je zou moeten aannemen dat hij jong is overleden.

Gr. Assie

Ria en Assie, dank voor de

Geplaatst: 10 jun 2012, 14:42
door J. Krooshoop
Ria en Assie, dank voor de info. Helaas brengt die me nog niet dichter bij een antwoord op m?n vraag. Voor zover ik in de via vpnd beschikbare DTBs van Wijhe kan nagaan, lijkt het erop dat de gezochte Hendrik niet in Wijhe is geboren, althans vind ik daar geen personen onder familienaam Kluvers (en varianten) voor 1780.

Vanuit de gedachte, dat mulders dikwijls binnen hun beroepsgroep huwden, heb ik geprobeerd aansluiting te vinden bij het 18e eeuwse muldersgeslacht Overmarsch te Wijhe.
De laatste die ik van die familie vond is een Jan Overmarsch, die 30.1.1786 te Wijhe werd begraven als ?geweezen mulder van Wijhe?. Vermoedelijk was hij de 1739 geboren zoon van Derk Overmarsch en Jacomina van Enck. Derk overleed reeds in 1744/45, waarna zijn weduwe hertrouwde met Hendrik Sonnenberg. Jacomina werd 1.3.1774 te Wijhe begr. als ?gewesen mulderse?. Echter, zoals gezegd heb ik geen (huwelijken van) familieleden van Jan Overmarsch kunnen vinden, die mogelijk in aanmerking zouden kunnen komen als voorouders van Hendrik Kluvers.

In de jaren dat Hendrik mulder was op de Wijhese molen, was die molen eigendom van de familie van Dedem op de Gelder. Misschien dat er dus in het huisarchief De Gelder (HCO toegang 219.1) nog sporen zijn te vinden van (verpachtingen van)de molen.

Ook zag ik, dat de Historische Vereniging Wijhe en de Stichting de Wijhese molen in 2003 een thema-uitgave van het verenigingsblad ?Rondom de Toren? hebben uitgebracht, onder de titel ?Molens te Wijhe 1703-2003?. Misschien dat daarin aanknopingspunten over de mulder Hendrik Kluvers zijn te vinden.
Als er forumgebruikers zijn, die over die uitgave beschikken, zou ik het op prijs stellen als iemand dat zouden kunnen checken.

Overigens hou ik me uiteraard ook aanbevolen voor andere suggesties/aanwijzingen m.b.t. de herkomst van de gezochte Hendrik.

[ 10. Juni 2012, 14:46: Bericht gewijzigd door: J. Krooshoop ]

Jouw suggestie via Overmars

Geplaatst: 10 jun 2012, 15:43
door ria van bessen
Jouw suggestie via Overmars lijkt me een beetje in het wilde weg gokken.

H. KLuver is niets voor niets voogd bij Terbeek.
Deze zijn altijd familie, aangetrouwd, neef, achterneef e.d

H. Kluver trouwt als jm van Wijhe, maar het blijkt dat hij Wijhe binnenkomt [met of zonder ouders] zonder belijdenis te hebben gedaan [want dat doet hij 10 jr voor zijn huwelijk]

Je zult dan nooit een afkomst van hem kunnen vinden, hij moet dus via familie binnengekomen zijn.

In Zwolle zit wel een ondertrouw van H. Kluver en vrouwtje Dwars omdat zij op dat moment in Zwolle woont. Maar zoals gezegd; hij is jm van Wijhe

Van H. Kluver is buiten dat hij ouderling was verder niets te vinden in Wijhe. Zelfs geen aankoop, verkoop of i.d.

Onderstaande Elsje Terbeek is de dochter van Hendrik Gerrits ter Beek Mr. smit in Wijhe

1792-01-05 - Zijn hier ten huwelijk ingetekend Johannis Adam Gerhardus Jabbenga j.m., geb. van Markelo, gewoond hebbende te Wijhe, thans woonende te Schuilenberg, soon van wijlen Johannes Adam Gerhardus Jabbenga en Elsjen Ter Beek, en Maria Jansen van Sasbrink in Noetsele, weduwe van wijlen Hendrik Meijrink, molenaar op den Schuilenborg, dogter van Jan Hendriksen Sasbrink en Fredrikmijne Jansen, beide overleden.
Den 31 Januarij zijn Attest gegeven dat deese persoonen hunne drie Zondaags Huwelijks voorstellen hier onverhindert gehad hebben, om te [doorgestreept: Enter] Goor in den huwelijken staat bevestigt te worden.
(Onder)trouw Hellendoorn, RBSO 276.

De wijlen H.J. Terbeek over wiens kinderen H. Kluver voogd is namelijk de broer van bovengenoemde Elsje Terbeek en beide hebben een zus Willemina. Deze Willemina wordt ook in die akte vermeld.

Zowel Elsje als Jennigje [een andere zus] vertrekken naar Haarlem. Elsje komt nl. met attestatie binnen UIT Haarlem en heeft daar belijdenis gedaan. Zij is dus net als H. Kluver vertrokken uit Wijhe zonder belijdenis te hebben gedaan naar Haarlem.

Mij lijkt de familie Terbeek de enige optie om resultaten te behalen.

Ik wil best wel verder voor je zoeken of vragen. Mijn dochter woont vlak naast de molen van Wijhe, ik vind het daarnaast ook leuk om meer te weten.

Ria, fijn dat je zo meedenkt

Geplaatst: 10 jun 2012, 18:36
door J. Krooshoop
Ria, fijn dat je zo meedenkt!

Zoeken naar een mogelijke link met Overmarsch was Inderdaad een wilde gok. De lijn via Ter Beek lijkt inderdaad kansrijker. Wat ik tot dusverre over Jabbinga ? Ter Beek kon vinden:

Adam Jabbega uit Markelo otr. ald. 9.4.1768 (idem Wijhe 1.5.1768, att. n. Markelo 7.5.1768) Elsken ter Beek uit Wijhe. Op 9.4.1769 werd te Markelo hun zoon Johannes Adam Gradus gedoopt.

Elsken ter Beek hertr. Markelo 21.11.1773 (als wed. van Adam J.) Egbert Helmich, organist te Goor, zv Jan Helmich uit Rijssen.

Als je me verder op weg kunt helpen: graag!

[ 10. Juni 2012, 20:03: Bericht gewijzigd door: J. Krooshoop ]

Het OFB Kettwig (thans wijk

Geplaatst: 11 jun 2012, 02:13
door J. Krooshoop
Het OFB Kettwig (thans wijk van Essen, NRW) vermeldt een Johan Adam Wilhelm Jabbinga (ged. ald. 17.9.1724), als zoon van Claas Jabbinga, ged. Markelo 31.3.1699, zie: http://www.ortsfamilienbuecher.de/famre ... s=&lang=nl

Volgens de VT 1748 Markelo, woonden in één huishouding: wed. Jabbinga (= Wilhelmina Helmichs, geb. 1667), haar dochter Wilmine Jabbinga (geb. 1704) en een Adam Jabbinga, ?zo de kost uit medelijden geven?. In publicaties van de Stichting Heemkunde Markelo wordt daaruit kennelijk geconcludeerd, dat deze Adam een stiefbroer was van Wilmine (1704) en Claas (1699). Zie ook: http://www.dehofmarken.nl/hofmarken/mar ... holten.pdf (de plaatsnaam Kettwig wordt daar geïnterpreteerd als Katwijk)

Gelet op de huwelijksdatum van het echtpaar Adam Jabbinga x Elsken ter Beek (1768), lijkt het me ook een optie, dat deze Adam, die in 1748 in Markelo woonde, identiek is met de 1724 geboren zoon van Claas (hij woonde in 1748 dan dus bij zijn oma en ongehuwde tante in Markelo).
Daar komt bij, dat het huwelijk van Niclaes Jabbinga en Sara Schesbach ook in Markelo is ingeschreven (otr. ald. 12.9.1723); zij was weduwe van Jan Pieter Laupman, een familienaam die sindsdien voorkomt in de regio Goor/Markelo (vgl. ook bovengenoemd OFB).

Overigens zat de familie Jabbinga kennelijk goed bij kas: na het overlijden van Adam werd het ouderlijk huis in Markelo in 1773 verkocht door zijn weduwe Elsken ter Beek: ?gewesen weduwe van Adam Jabbinga, tans vrouw van Egbert Helmig? voor 1055 gl.; dit betrof o.m. de volgende onroerende goederen: ?het huys, hoff in Marculo staande, voor 5/8 parten, waaraan zij den directen eigendom heeft tot na dode van Willemine Jabbinga, die gedurende haar leven ?t gebruik daarvan heeft, zodat na dode van deselve den vollen eigendom aan den coper overgaat?. (zie bovenstaande link mbt het erf Scholten in Markelo).

[ 11. Juni 2012, 02:52: Bericht gewijzigd door: J. Krooshoop ]

Er is nog een combinatie

Geplaatst: 11 jun 2012, 10:23
door carolina
Er is nog een combinatie Kluvers met beroep molenaar. Daar kan ik geen zoon Hendrik Kluvers vinden, maar ik vermeld toch de gegevens. Misschien heeft iemand nog aanvullende informatie.

Barthold Derk Kluvers, molenaar, was geboren in Vorden en molenaar in Bentelo (ambt Delden).
Hij was geboren in 1761 in Vorden en overleden in 1808 in Bentelo. Zijn ouders waren:

Willem Kluvers x 1748 Vorden Catharina Buscher (wed. van Evert Venderbosch)
kinderen NG Vorden:
Lijsabeth 28-02-1749
Berent 28-02-1751
Aeltjen 31-05-1753
Hermannus 04-04-1756
Bartheld Derk 10-07-1761

Willem Kluvers kwam volgens het trouwboek uit Udink. Dat moet volgens mij Oeding in Duitsland zijn. (Net over de grens bij Winterswijk).
Willem was een zoon van Herman Kluvers en Aaltjen Katman.

In Oeding woont ook nog een Joan Herm Kluevers. Dit zou een broer kunnen zijn van de eerder genoemde Willem Kluvers.

Joan Herm Kluevers X 07-11-1743 Suedlohn Gesina Meinen:
kinderen gedoopt Suedlohn RK:
Joan Wilhelm Kluevers 03-01-1746
Derck Bernd Kleufers 13-11-1749 overleden 19-12-1758
Joan Gerd Knuefers 18-11-1751
Herm Kluevers 25-09-1753

Joan Herm Kluevers xx 17-12-1757 Anna/Enneken Harmeling
Joanna Gesina Kluevers 20-09-1758

Joan Herm Kluevers xxx 25-05-1761 Enneken Slotboom wed.

Helaas geen doop van Hendrik Kluvers.

[ 11. Juni 2012, 10:30: Bericht gewijzigd door: Carolina ]

Hendrik Kluver is geboren op

Geplaatst: 11 jun 2012, 16:06
door ria van bessen
Hendrik Kluver is geboren op 15 febr. 1757 volgens opgave Register Civique 1811

Het meest logische lijkt me dat zijn zoon Willem Carel vernoemd is naar zijn vader of naar een overleden broer.

Hendrik Kluver staat nog wel borg voor zijn schoonvader.

f30 - 3 juni 1792 - Coram Verw. Scholtus Mr. C. Pruimers.
Keurnoten Derk en Bertus Hammink.
Gecompareerd is Willem Arnoldus Dwars, die onder ede verklaart dat hij, als collecteur van de impost op het zout, zich in alles naar de ordonnantie d.d. 18 april 1792 voor dat middel als een getrouwe collecteur zal gedragen. Hij stelt als borg voor deze impost Hendrik Jan Cattenwinkel en Hendrik Kluivers. Zij nemen deze borgtocht aan.

Willem Arnoldus wordt als 2e vernoemd.

Terbeek in Haarlem of die neef Jan Kramer levert niets op?

In Heerde zit wel een Kluiver - ook Kluver genoemd

NG dpb Heerde
Janna
Jan Reinders Putten van
Grietjen Derks Kluvers
geb:20 5 1780 doop: 21 5 1780

[ 11. Juni 2012, 16:08: Bericht gewijzigd door: ria van bessen ]

Hier ook een Hendrik Cluver

Geplaatst: 11 jun 2012, 18:09
door Daan
Hier ook een Hendrik Cluver.

Doop Willem Cluver 24-09-1756 Nijkerk

Moeder Jantje Gijsbers
Vader Hendrik Cluver

Gezindte Rooms Katholiek

0176 Retroacta Burgelijke Stand inventaris nr.1156.2 Pagina 116 volgnumer 2, Gelders Archief.

Archieven.nl