Pagina 1 van 1
woordverklaring
Geplaatst: 12 jan 2015, 14:57
door jochem ijmker
Wie weet wat buitenschaph in een register van de 50e penning betekent?
Beste Jochem,
Geplaatst: 12 jan 2015, 16:21
door AFJ
Beste Jochem,vermoedelijk hangt het samen met een oud werkwoord "buiten" (zie
http://gtb.inl.nl/iWDB/search?actie=art ... rn=buiting )"Buitenschap" betekent dan wellicht zoiets als "de situatie dat iets geruild is/de situatie van geruild zijn".Met vriendelijke groet, André
J. Verdam, Middelnederlandsch
Geplaatst: 12 jan 2015, 19:52
door AFJ
J. Verdam, Middelnederlandsch Handwoordenboek, Den Haag, Martinus Nijhoff, oplaag 2002:
Butenschap, buiten-, znw. vr. Ruiling (oostmnl.).
Het zou - in onderstaande
Geplaatst: 12 jan 2015, 20:00
door jochem ijmker
Het zou - in onderstaande tekst - inderdaad wel eens ruiling kunnen betekenen. Ik heb wel op internet gezocht en het woord gevonden, maar hiervoor geen verklaring (betekenis)."den 17 april J. Gerritz wonende tot Holten aengegeven de coop van een campje lant van Slootman ongeveer 10 schepel gecoft in de maent maert voor 550 - : - de buitenschaph van sijn huijs met dat van Jan Schuters schuire gecoft toe 140 - : - in maert 1730."
Ik denk dat het betekent dat
Geplaatst: 12 jan 2015, 20:06
door AFJ
Ik denk dat het betekent dat J. Gerritz zijn huis geruild heeft tegen de schuur van Jan Schuter maar nog 140 gulden moest bijbetalen.