Genealogie Van Dam Zwollerkerspel

Alles wat met genealogie te maken heeft.
BUTTON_POST_REPLY
damvanmj

Genealogie Van Dam Zwollerkerspel

Bericht door damvanmj » 24 Sep 2010, 13:05

Mijn voorouders woonden vanaf ca. 1750 in de gemeenschappen Veecaten/Westenholte in de gemeenten IJsselmuiden en Zwollerkerspel.
Mijn verste voorouders die ik heb kunnen vinden zijn Berend (Barent) van Dam (Tedam of Ten Dam) en Aaltje Teunis Overmars, gehuwd in 1751 te Wijhe Statie De Vos.
Kinderen waren o.a.: Jan van Dam Meenteboer (x Lucretia Schrijvers),Gerridina (x Jan Ruberg), Albert (x Lubbigje Hendriks) en Maria (x Albert Noordman).
Vraag 1: Wie is in zijn/haar speurtochten een van deze Van Dammen tegengekomen en kan mij mogelijk meer informatie verschaffen?
Vraag 2: Wie kan mij aanwijzingen geven waar ik mogelijk verder kan zoeken. De Van Dammen waren in die tijd naast landbouwer zeer waarschijnlijk ook eigenaar/beheerder van het veer Zalk/Veecaten.
In afwachting van een positief signaal.
Martijn van Dam

Gebruikers-avatar
ria van bessen
BerichtenCOLON 9337
GeregistreerdCOLON 14 Apr 2005, 00:00

Dag Martijn,Dat de van Dammen

Bericht door ria van bessen » 24 Sep 2010, 16:03

Dag Martijn,

Dat de van Dammen pachter/eigenaar van het Caterveer waren, lijkt me niet juist. Maar ik ben erg benieuwd naar jouw gegevens daarover.

De veermannen van het Caterveer zijn goed in kaart te brengen en daar zit nl. helemaal geen Berent bij met wat voor een patroniem of achternaam dan ook. En waren deze veermannen ook allemaal protestants. En - voor zover ik het weet - was het Caterveer eigendom van Zwolle zelf.

Berent van Dam zijn vrouw Aleida, daar heb ik wel meer gegevens van, ouders en grootouders enz.

Berent ten Dam heeft als patroniem Hendriks, een broer Gerrit van Dam en waarschijnlijk een zus Janna.

Hoogstwaarschijnlijk komt Berent uit Dalfsen.Heb je daar al gezocht?

groet Ria van Bessen

Gebruikers-avatar
ria van bessen
BerichtenCOLON 9337
GeregistreerdCOLON 14 Apr 2005, 00:00

Jan,Vanwege de rk trouwakte

Bericht door ria van bessen » 24 Sep 2010, 18:10

Jan,

Vanwege de rk trouwakte.

Wijhe NG
1752 November 21 - Barent ten Dam J.M. & Aaltjen Teunissen J.D. van Ammervelde te Wijhe.

Wijhe RK
1751 Novemb 15 - Bernardus Henriks Tedam [= ws.: te Dam] et Aleijdis Teunissen [er boven geschreven:] Ammervelde in Rouwenkamp in Hessen. Testibus Hermanno Vosman et Theodoro Scherpenzel nune in Dam.

Bij Aaltjen staat jd van Ammerveld te Wijhe en dat klopt ook, dus ga ik er vanuit dat hij dan van de Rouwenkamp komt - gelegen in Hessem in Dalfsen. Redenatie - omdat in de NG akte bij hem geen vermelding staat, alleen j.m.

Maar als Derk Scherpenzeel een aanwijzing is, dan kan het ook Olst zijn, is ook het onderzoeken waard.

groet Ria

damvanmj

Dag Ria en Jan,Ik ben zeer

Bericht door damvanmj » 25 Sep 2010, 12:46

Dag Ria en Jan,
Ik ben zeer verheugd met jullie reacties en hulp.
Jan had al een en ander voor mij uitgezocht. Daaruit blijkt inderdaad dat Berent een broer Gerrit en een zus Janna had. Patroniem Hendriks verklaart ook waarom later in de familie de namen Hendrikus en Hendrika heel veel voorkomen. Tevens vond ik in de registers van Zwolle een zekere "Henderyk van Dam, wonende te Westenholte, begraven 27-07-1786 op het kerkhof van het Buitengasthuis". Deze Henderyk heb ik nog niet kunnen plaatsen.
Gegevens over pachter of eigenaar van het veer Zalk en Veecaten die ik heb zijn alleen dat van een afstammeling Franciscus van Dam (geb. 06-05-1835) wordt vermeld dat hij veerman was en van zijn zoon Bernardus van Dam (geb. 20-02-1864) bij de geboorte wordt vermeld "geboren aan het veer". Verder wordt het alleen doorverteld in de tak van de familie die nog in 's Heerenbroek woont. Trouwens, mijn ouders wonende te Hattemerbroek, noemden het veer bij Spoolde het "Katerveer" en het veer bij Zalk het "Zalkerveer".
Op de site van het HCO heb ik kunnen vinden dat de pacht van het veer bij Spoolde in 1545 werd overgedragen aan een zekere "Jans". Die naam komt veelvuldig voor in Spoolde/Westenholte.
Ik heb nog niet in Olst en Dalfsen gezocht. Is die info ook niet in het HCO te Zwolle aanwezig? Ik ben daar a.s. dinsdag.
Mvg, Martijn van Dam

Gebruikers-avatar
ria van bessen
BerichtenCOLON 9337
GeregistreerdCOLON 14 Apr 2005, 00:00

Dag Martijn,De verhalen die

Bericht door ria van bessen » 25 Sep 2010, 22:04

Dag Martijn,

De verhalen die in mijn familie werden doorverteld, klopten aardig bij nader onderzoek.

Van het Zalker veer heb ik wel meer voor je tzt maar dan wel over de tijd voor 1795 en dat scheelt nog al met de jaren die jij noemt. Maar dat is wel uit te zoeken, hoe dat precies zit met jouw voorvader en het veer.

Ik heb Jan inmiddels al een paar geschikte kandidaten doorgemaild, misschien heeft hij op dit moment nog aanvullingen, anders kan er a.s. dinsdag naar worden gekeken.

Ik zie je daar dan wel.

groet Ria

damvanmj

Hallo Jan en Ria,Dinsdag 28

Bericht door damvanmj » 08 Okt 2010, 11:44

Hallo Jan en Ria,

Dinsdag 28 sept. heb ik niet verder naar de ouders van Berend van Dam en Aaltje Teunis kunnen zoeken omdat mijn achter-achterneven er bij waren, omdat zij het systeem wilden leren en we naar nog ontbrekende info uit de periode 1800-1900 hebben gezocht. Die hebben we kunnen vinden.

Maar het verder speuren naar de ouders van Berend laat me nog niet los. Ria, ik ben geinteresseerd als je nog info van de veren over de IJssel(Zalkerveer en Katerveer) zou vinden. Of ook andere info.
Een andere bron zou kunnen zijn de begraaflijst van het kerkhof van het Buitengasthuis. Voor zover mij bekend ligt deze te Zwolle aan de zijde van Westenholte. Daar is Jan van Dam Meenteboer begraven, maar op 27-07-1786 is daar ook een zekere "Henderyk van Dam, wonende te Westenholte" begraven. Deze Henderyk heb ik nog niet kunnen plaatsen, maar mijn gevoel zegt dat hij familie moet zijn, ook omdat de namen Henderik en Hendrika later heel veel in de familie voorkomen.

Berend had een broer Gerrit. Over personen met de naam "Gerrit" heb ik nog de volgende info:
1. Doopregister RK kerk Zwolle: Gedoopt 27-12-1717 Joannes ten Dam, z.v. Gerrit ten Dam en Margriet ????, meter Maria Striepers.
2. Overleden 21-04-1780 Gerrit van Dam, weduwnaar van Zwaantjen Rudolf Wegtenholt uit Windesheim. Heeft 2 meerderjarige kinderen: Jan Willem en Aaltje.

De afstand Waalre-Zwolle is voor mij een grote belemmering. Anders bracht ik nog vele uren door in het HCO. Een tijdstip voor een eerstvolgende bezoek heb ik nog niet in gedachten.

Met vriendelijke groet,
Martijn van Dam

Gebruikers-avatar
ria van bessen
BerichtenCOLON 9337
GeregistreerdCOLON 14 Apr 2005, 00:00

Dag Martijn,Gerrit uit

Bericht door ria van bessen » 08 Okt 2010, 21:23

Dag Martijn,

Gerrit uit Windesheim is een zoon van Teunis van Dam en is protestants.

dpb Windesheim
1776 - Een kind geboren den 8 Juni, den 9 dito gedoopt - met den naam van Aaltjen, de vader Garrit van Dam te Windesh., de moeder Swaantjen Roelofs Wegterhoelt. De getuige Marta Berends weduwe van Jan Smit te Windesheim.

Den 9 sept. 1770- Een kind Wilm, de vader Garrit Theunis, de moeder Zwaantje Roelofs Wegterholt.

Er zijn behoorlijk veel van Dam. Maar weinig Hendrik van Dam. En Berent van Dam heeft als patroniem Hendriks.

groet Ria

damvanmj

Dag Ria,Bedankt voor jouw

Bericht door damvanmj » 09 Okt 2010, 13:49

Dag Ria,

Bedankt voor jouw reactie. Dus deze Gerrit valt af.

Maar ben je het niet met mij eens dat die Henderyk toch wel haast familie moet zijn op basis van de gegevens die ik heb?

In het HCO zei je dat je ook veel gegevens over de Overmars hebt. Is daar al een stamboom van vastgelegd? Ik ben daarin geïnteresseerd.

Groet, Martijn

Gebruikers-avatar
ria van bessen
BerichtenCOLON 9337
GeregistreerdCOLON 14 Apr 2005, 00:00

Dag Martijn,Ik neem wel via

Bericht door ria van bessen » 09 Okt 2010, 19:13

Dag Martijn,

Ik neem wel via de mail contact met je op.

groet Ria

Janny Lalkens
BerichtenCOLON 2849
GeregistreerdCOLON 10 Jan 2006, 00:00

Hallo MartijnWeet je van het

Bericht door Janny Lalkens » 10 Okt 2010, 09:42

Hallo Martijn

Weet je van het bestaan van het boekje Het Kleine of Oldenelerveer? Het is uitgegeven door het Historisch Centrum Overijssel in 2004. In dat jaar werd de weduwe van een van de laatste veermannen 100 jaar. Tot 1655 werd het Katerveer samen met het Oldenelerveer verpacht. In 1610 -1612 werd de verpachting even gesplitst en na 1655 dus weer. Dit boek heeft 64 bladzijden en op bladzij 16 staat een lijst van pachters van de beide veren, Katerveer en Oldenelerveer. De lijst gaat van 1446 tot 1655 en op blz. 19 een lijst van pachters van alleen het Oldeneler veer. Van 1655 tot 1850.

Hartelijke groeten,

[ 10. Oktober 2010, 09:44: Bericht gewijzigd door: Janny Lalkens ]

BUTTON_POST_REPLY