Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Alles wat met genealogie te maken heeft.
Janny Lalkens
Berichten: 2731
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door Janny Lalkens » 15 apr 2020, 00:19

Hendrickie Assies ondertrouwt volgens huwelijksinschrijving in het kerkboek van Windesheim (819/274) op 20-8-1687 met Hendrick Bosch, niet met Jan Hendricks Bosch, maar gezien de trouwinschrijving in Zwolle van 24-9-1687 zal het toch wel om hetzelfde echtpaar gaan. Beiden wonen in Hercelo.
Waar ze nu precies vandaan komt, weet ik niet. De beginletter van het dorp van herkomst kan ook J zijn. Zie 2e regel op blz. 274 kerkboek Windesheim. Daar staat Johanna en die letter J lijkt erg op de 1 e letter van Tibbering. De plaats van herkomst van Hendrickie. Maar ook met Jibbering of Jilbering kan ik niets, Toch vraag ik me gezien deze vermelding af of het hier wel om een dochter van Assien Geerts gaat. Het doet me denken aan Jubbinga of zo. Komt deze Hendrickie oorspronkelijk uit Friesland?

Vanaf huwelijksdatum direct al begonnen met het zoeken in doopvermeldingen in boek 819 van Windesheim en in Zwolle, NG gedoopt. Tot maart 1690 geen kind van dit echtpaar gevonden. Wel van Lambert Asjes, Marrigje Assies, Egbertie Assies, maar die staan hier in dit onderwerp al genoemd.

Teunisje en haar kinderen blijven boeiend!

Janny Lalkens
Berichten: 2731
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door Janny Lalkens » 15 apr 2020, 08:38

Bericht 2. Aanvulling.

In het kerkboek 819 van Windesheim staat het huwelijk van Jan Hendriks en Hendrickie Assies op blz. 309, niet op 274.

Als de beginletter van de plaats van herkomst van Hendrickie wel een T is en niet een J staat er volgens mij Tilbering. Dat zou ook nog Tilburg kunnen zijn? Waar het om gaat: het klinkt hoe dan ook anders dan Haerst, Lenthe of Zalk. Mogelijk hoort deze Hendrickie Assies niet bij de kinderen van Assien Geerts en Teunisje Berents.

Gebruikersavatar
ria van bessen
Berichten: 9337
Lid geworden op: 14 apr 2005, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door ria van bessen » 15 apr 2020, 09:05

Volgens Jan Rientjes
Den ... [leeg] Augusti 1666 attestatie gegeven om in den Houlijcken Staat te mogen bevesticht worden, soo veel belangert an Jan Wichers en Swaentjen Alberts

volgens VpNd
XX-08-1666 Jan Wichers en Swaentjen Alberts Attestatie gegeven om in den houlijcken Staat te mogen bevestigt worden, so veel ons belanght

Volgens Jan Rientjes
Den 31 Julij 1681 nae drie voorgaende houlixproclamatien in den Houlicken Staet bevestigt, Jan Wichers, wedr. van Zwaentien Alberts, met Jennigjen Asjes, j.d. van Tubbruggen, wonende beide te Harculoo.[Windesheim]

volgens VpNd
31-07-1681 Jan Wijchers wed. van Zwaentien Alberts, met Jennigjen Asjes j.d. van Tubbruggen wonende beide te Harculoo nae drie voorgaende Houlixproclamatien in den houlicken Staet bevestigt [Windesheim]

Zwollerkerspel
f354 - 22 sep 1698 - Richter Harman Meuwsen.
Keurnoten Berent Bomhof en Wijchman Gerrits.
In het Gericht zijn Verschenen Jan Wijchers en zijn huisvrouw Jannechien Assies, woonachtig te Herculo, de eerste ziek te bed liggende en de ander gezond van lichaam, maar beide bij goed blijkend verstand, zijnde zij Jannechien Assies in dezen met de gerichtschrijver Meuwsen als haar momber geassisteerd. Zij maken een testament als volgt.
Ten eerste revoceerde hij testator Jan Wijchers en deed bij dezen wel uitdrukkelijk te niet zodanig testament, als hij bij de tijd van zijn zaliger Vrouw Swaentien Albers voor de Heren van de Magistraat van Zwolle had gemaakt.
En verder institueerden en nomineerden zij comparanten elkaar uit een zonderlinge conjugale affectie en genegenheid "reciproce", de eerststervende de langstlevende, tot erfgenaam van al hun goederen, roerende en onroerende, hebbende en toekomende, renten, actien, credieten, levende have, huisraad en alles wat zij respectievelijk met de dood zullen komen te ontruimen, niets uitgezonderd, om door de langstlevende in eigendom bezeten te worden en daarmee te doen zoals het met vrije eigenlijke goederen te doen geoorloofd is.
Zullende alleen bij vooraflijvigheid van zij testatrice Jannechien Assies de kleren, die tot haar lijfdracht behoren, direct na haar dood aan haar drie zusters, met name Geessien, Hendrickien en Janna Assies moeten worden uitgekeerd.
En verder stellen de beiden na de dood van de langstlevende tot hun erfgenamen, ieder diens naaste "vrinden" [= bloedverwanten} ab intestato, die dan in leven zijn, om door hun de dan overblijvende goederen in twee gelijke delen verdeeld te worden, en daarvan aan iedere kant de helft geprofiteerd [te worden]. Zonder argelist.
De gerichtschrijver Meuwsen zal voor de testateuren tekenen en zegelen.

*

Windesheim-
20 Augusti 1687 - Hendrick Bosch j.m. en Hendrickie Assies van Tilbering beijde tot Herculo

Volgens de GI
Jan Hendrick Bosch jm wonende te Herkeloo gaat in ondertrouw met Hendrickin Assis 24 september 1687
Jan Hendrix Bosch jm trouwt met Hendrikie Asies wonende te Herculo te Zwolle op attestatie van Winsheijm 21-09-1687
- MAAR
Volgens VpNd trouwen ze te Zwolle op 11 oktober 1687- wonen beide tot Herkulo
[geen vermelding Tilbering of i.d.]

Egbert_
Berichten: 4549
Lid geworden op: 06 feb 2017, 22:55

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door Egbert_ » 15 apr 2020, 09:18

Tibbering = Tubbergen

Heb ik niet zelf bedacht, maar gevonden in de transcriptie van trouwboek Steenwijkerwold (vpnd.nl):
  • 30-10-1712 Hendrik Jans jm Wetteringe Lutgert Hansen jd Tibberinge [Tubbergen]
En in de GI gevonden:
  • Herman Jansen Mensinck (1663-08-08) j.g., afkomstig van Tubbergen, wonende in de Dieserstraet, gaat in ondertrouw met Barber Wolters (getrouwd op 06-09-1663)
  • Herman Mensinck (1664-02-12) linnewever, afkomstig uit Tibberingen verkrijgt het burgerschap
Tibberinge lijkt in de 17e eeuw vooral als plaatsnaam voor te komen, en daarna als familienaam.

Gebruikersavatar
ria van bessen
Berichten: 9337
Lid geworden op: 14 apr 2005, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door ria van bessen » 15 apr 2020, 09:20

bericht 2 - hoort bij bericht 1

Zwollerkerspel f71 - 27 juli 1678 - Richter Substituit Henrik Queisen.
Keurnoten Jan Berents Timmerman en Willem Gerrits.
In het Gericht is verschenen Willemtjen Gerrits, weduwe van wijlen Jan Derx, woonachtig tot Herkulo, ziek te bed liggende, maar bij blijkend verstand, geassisteerd met Jan Gerrits. Zij heeft over haar "onnosele" zoon Wicher Henrix weer tot mombers in plaats van de overledene [-] verzocht en gesteld Jan Wichers en Herman Henrix Possijn. Zij zijn door het Gericht verhoord en zij hebben deze momberschap aangenomen.
Genoemde Willemtjen Gerrits heeft verklaard, gelijk zij verklaart bij dezen, dat zij en haar overleden eheman Jan Derx zijn voldaan en be¬taald van Jan Wichers en zijn vrouw van hetgeen deze aan hun schuldig waren wegens hun halve goed, zo zij gerichtelijk aan dezelfde Jan Wichers ver-kocht hadden, waarvan zij tevoren ook kwitantie [quitantie] hadden gegeven, maar deze was volgens de verklaring van Jan Wichers en diens vrouw mede met hun huis verbrand.
[Geen ondertekening vermeld].


Zwollerkerspel f388 - 21 okt 1674 - Richter Bernard Holt.
Keurnoten Hessel Jansen en Assien Jansen.
* In het Gericht zijn verschenen Jan Derx en Willemtijn Gerrits [volgens lidmaatboek Windesheim =. Geerts], tutore marito, eheluiden, woonachtig tot Herkulo. Zij verklaarden voor hun en hun erfgenamen aan Jan Wichers en Zwaentijn Alberts, tutore marito, eheluiden, alhier mede in het Gericht present en zulks aannemende, overgedaan te hebben, gelijk zij overdoen mitsdezen, de helft van de huur en pacht aan het erve en goed, dat door hem Jan Derx thans in huur wordt gebruikt, maar [dog] daar onder niet mede gerekend een akkertje genaamd de Voorakker en een zekere tiende van de Provincie gepacht; van welke percelen hij Jan Derx de huur geheel aan zich behoudt. Welke voorschreven gemeenschap duren zal zo lang één van deze comparanten in leven zal zijn, zonder dat de een of de ander het voorschreven erve en goed met uitsluiting van de ander zal mogen huren zonder consent van de ander.
Verder verklaarden hij Jan Derx en zijn huisvrouw voor hun en hun erfgenamen te hebben verkocht, gelijk zij verkopen mitsdezen, aan gemelde Jan Wichers en Zwaentijn Alberts, eheluiden, en hun erfgenamen de helft van hun berg en schuur, verder de helft van hun gehele levende have, van hun gehele inboedel en huismans gereedschap, niets uitgezonderd, als alleen hetgeen dat tot hun Jan Derx en Willemtijn Gerrits "lijf ende goet" behoort; en zulks alles voor de somma van 400 Caroli gulden. Dewelke zij Jan Wichers en Zwaentijn Alberts mitsdezen aannemen en beloven aan de gemelde eheluiden te voldoen en te betalen. Zonder argelist

Gebruikersavatar
ria van bessen
Berichten: 9337
Lid geworden op: 14 apr 2005, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door ria van bessen » 15 apr 2020, 09:22

Mooi Egbert !
Dat is dan duidelijk.

Zou Willem Assies [van der Bent] ook wellicht daarvan komen?
-zie mijn vorige twee berichten

Gebruikersavatar
ria van bessen
Berichten: 9337
Lid geworden op: 14 apr 2005, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door ria van bessen » 15 apr 2020, 09:25

bericht 3

trb Windesheim 1669 [geen datum] - [-] Jan Geertsen soon van Geert Janssen op den Grouwel, en Gerritjen Janssen n.d. van Jan Gerritsen, hebbende gewoont met Jan Dirckse tot Herkelo, hebben haere drije houlijcks geboden sonder ijemants insprake voor onse kercke, en dat van attestatie om tot Heino gerequiteert te worden ontfangen.

lid Windesheim 1659
Berentjen Driesen, en Jan Dercksen tot Herkelo haer man.
Jan Dercksen, de Jonge, en Willemtje Geertsen sijn huis-vrou

Janny Lalkens
Berichten: 2731
Lid geworden op: 10 jan 2006, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door Janny Lalkens » 15 apr 2020, 09:39

Hoewel Jan Wichers al in 1666 met Swaantje Alberts was getrouwd, staan ze niet in Vuursteden 1675 als hoofdbewoners onder Harculo. Wel Jan Derx. Hij huurt van de Landschap. En dan in Vuursteden 1682 staat Jan Derx niet meer als hoofdhuurder van de Landschap onder Harculo, maar dan staat daar Jan Wijchers. Die betaalde in 1674 al de helft van de huur. Zie hiervoor akte van Ria van overdracht van de helft van de pacht uit 1674.

Gezien die vermeldingen bij hun trouwen en het testament van 1698 zijn Hendrickie en Jannegien Assies zusjes die uit Tubbergen komen. Waarbij jannechien zoals het er uitziet in 1698 kinderloos was.

Egbert_
Berichten: 4549
Lid geworden op: 06 feb 2017, 22:55

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door Egbert_ » 15 apr 2020, 10:58

Ook in hoofgeld 1675 (Herkulo) geen Jan Wijchers, wel:
  • Jan Derxen 3 (eigen huisgezin) 3 (dientstbode) (hoofdgeld 1675, Herkulo)
Jan Wijchers en Swaentjen Alberts zullen dan onder de dienstbodes gerekend zijn?

Jan Derxen moet dan tussen 1675 en 1678 overleden zijn. Rond dezelfde tijd dat het huis is afgebrand! En de derde persoon in zijn gezin in 1675 was dan de onnozele Wicher Hendrix. Een voorkind van Willemtjen Gerrits?

Het lijkt me een verhaal binnen een verhaal. Dat Herman Henrix Possijn voogd wordt, is waarschijnlijk omdat hij buurman is, niet omdat hij verwant is. In 1678 leefde zijn eerste vrouw Swaentje Berents nog. (Neem ik aan, in 1677 lieten ze nog een zoon dopen.) Wibbigje Assies was nog niet zijn vrouw. Hooguit die ene dienstbode van Herman Henrix Possijn in hoofdgeld 1675
  • Herman Henrix Possijn 2 (eigen huisgezin) 1 (dientstbode) (hoofdgeld 1675, Herkulo)

Gebruikersavatar
ria van bessen
Berichten: 9337
Lid geworden op: 14 apr 2005, 00:00

Re: Dubbel huwelijk 1686 Haerst-Lente (Dalfsen/Heino)

Bericht door ria van bessen » 15 apr 2020, 13:04

Wat mij opviel is het huwelijk van Jan Geerts. Hij komt van de Gruwel. Hetzelfde patroniem als Assien Geerts.
Jan trouwt met het dienstmeisje [denk ik] van Jan Derks.

En Jan Alberts trouwt de 2e keer met een Assiens uit Tubbergen.
Is daar een link te vinden met Willem Assiens v.d. Bent.

Ik koppel dus Willem v.d. Bent als zoon los van Assien Geerts. Maar hij kan wel familie zijn.

Hoe ontmoette men elkaar ? Teunisje huwt met Hendrik Gerrits op de Gruwel. Kwam zij niet uit Herkulo, of haar zussen?
Hier kan dus een verband zijn.
Kan Willem v.d. Bent familie zijn van de Assiens waar Bos en Jan Wijchers mee trouwden?

Komt de naam v.d. Bent voor in Tubbergen en omgeving?

Plaats reactie